Olaszország, a csizma alakú ország, amelyről mindenki hallott már, legalább egy pizzás doboz hátoldalán biztosan. Európa egyik leghíresebb és leglátogatottabb országa, területe 301 340 négyzetkilométer, amelyen nagyjából 59 millió ember osztozik – és mindannyian tudják, hogyan készítsék el a világ legfinomabb tésztáját. Az ország 20 régióból áll, mindegyiknek megvan a maga egyedi íze (szó szerint), kultúrája és szokása. Olaszország fővárosa Róma, ahol az ókor maradványai a modern élet tempójával keverednek. Itt nemcsak a Colosseum, hanem a szűk utcákba szorult kis Fiatok is látnivalónak számítanak.

Róma, Nápoly...soroljuk még?

  • Róma: A „La dolce vita” szülőhelye, ahol minden sarok történelmi emlék. Az utcákon sétálva könnyen találkozhatsz egy ókori római oszloppal vagy éppen egy híres filmforgatás helyszínével. Ne felejtsd el kívánni valamit, mikor bedobod a pénzt a Trevi-kútba!
  • Milánó: Olaszország divatfővárosa, ahol az emberek úgy járnak az utcán, mintha folyamatosan egy divatbemutatón lennének. Ha szeretsz vásárolni, itt minden sarkon Gucci, Prada vagy Armani boltba botlasz. De ne aggódj, egy kávé itt is segít, hogy feloldódj a divatmániában.
  • Nápoly: A pizza szülőhazája, és ezt komolyan is veszik. Itt minden pizzeriában egy életre szóló kulináris élményt kaphatsz. Viszont vigyázz, ha megemlíted, hogy kedveled az ananászos pizzát – ez a bűn bármikor indíthat egy kisebb helyi forradalmat.

Két pizza között ezeket mindenképpen nézzed meg

  • Colosseum (Róma): Az ókori római birodalom legikonikusabb emléke, ahol a gladiátorok küzdöttek. Ma már a turisták küzdenek azért, hogy jó fotót készítsenek, de ettől függetlenül elbűvölő és lenyűgöző. Nem számít, mennyi idő telt el, a Colosseum mindig inspirálni fogja az embert arra, hogy elmerüljön a történelemben.
  • Velence: A lagúnák városa, ahol nincs szükség autóra, csak egy jó gondolásra. A Szent Márk tér, a Dózse-palota és a csodálatos kis hidak mind arra várnak, hogy felfedezd őket. És bár sokan azt hiszik, hogy a város a turisták özönétől lassan elsüllyed, a romantikus hangulat még mindig virágzik.
  • Vatikánváros: A világ legkisebb országában található, de annál nagyobb a hatása. A Szent Péter Bazilika és a Sixtus-kápolna Michelangelo lélegzetelállító freskóival minden látogatót elnémít. De nem árt egy korai időpontot foglalni, mert a sorok olyan hosszúak, mint egy végtelen római ebéd.

Mivel fizetni is kell, sajnos

Olaszországban az eurót (EUR) használják, és bár lehet, hogy a pizzák ára mindenki pénztárcájához illik, néhány dolog nem olcsó az olaszok földjén. Egy kávé Milánó belvárosában 2-3 euró körül mozog, míg egy vacsora egy hagyományos trattoriában 20-40 euró lehet, attól függően, hogy mennyire vagy éhes. De bármennyi is az összeg, az olasz konyha minden egyes falatja megéri az árát. A legjobb része? Itt egy egyszerű utcai étel, mint a pizza al taglio (szeletelt pizza), olyan ínycsiklandozó, hogy mindenhol máshol luxuscikként árulnák.

Olaszország olyan ország, ahol a történelem szó szerint a lábaid alatt hever. Sétálsz egy római utcán, és véletlenül belebotlasz egy 2000 éves romba. Ez egy olyan hely, ahol az emberek napi szinten élnek együtt a történelemmel, és még mindig vitatkoznak arról, hogy a Colosseum árnyékában elfogyasztott fagylalt vajon finomabb-e, mint máshol. Valójában itt minden vita végül a kajára terelődik, és a végén még az olaszok is rájönnek, hogy az élet túl rövid ahhoz, hogy ne egyenek egy jó carbonarát.

És persze, ott van a híres olasz gesztikulálás. Ha azt gondolod, hogy az olaszok csak azért mozgatják a kezeiket, mert szeretnek gesztikulálni, tévedsz! Ez a nyelvük szerves része. Egy egyszerű "hogy vagy?" kérdésre legalább öt különböző kézmozdulattal tudnak válaszolni, és ha esetleg vita támad, a kezeik gyorsabban mozognak, mint egy jól olajozott Vespa.

Gasztronómiai csodaország

Ha Olaszországot egy szóval kellene jellemezni, az biztosan az „ételek” lenne. Az olasz konyha világszerte ismert, és joggal – a pizza, a tészta és a gelato (fagylalt) mind az ország kulturális kincseinek részét képezik. De amit sokan nem tudnak, hogy az olasz ételek régiónként nagyon különböznek. Ha délen jársz, a pizza a minden, míg északon inkább a rizottók, polenták dominálnak. Toszkánában egy jó chianti bor mellett a bistecca alla fiorentina (firenzai steak) az, ami minden turistát elbűvöl.

Olaszországban az étkezések rituálék. Az olaszok imádják az „aperitivo” nevű előétkezést, amely egy könnyű ital és harapnivaló kombinációja, amelyet vacsora előtt fogyasztanak el. És ha már vacsoránál tartunk, ne várd, hogy gyorsan vége lesz: az olasz vacsorák hosszúak és sok fogásból állnak. Először jönnek az antipastik (előételek), aztán a primo (első fogás, gyakran tészta), majd a secondo (második fogás, hús vagy hal), és végül a dolce (desszert). Mindezt persze egy jó olasz borral kell kísérni.

Közlekedés és egy kis káosz Olaszországban

Olaszországban az autók és robogók (különösen a Vespák) annyira hozzátartoznak az élethez, mint a frissen sütött kenyér. Róma utcáin például mindennapos látvány, hogy a motorosok egy kézzel kormányoznak, miközben a másik kezükben egy friss eszpresszót tartanak. De ne aggódj, az olaszok közlekedési káosza valahogy mindig működik – még ha elsőre úgy is tűnik, hogy minden pillanatban baleset lesz.

Ha Olaszországot vonattal szeretnéd felfedezni, akkor a „Frecciarossa” vagy „Italo” gyorsvonatokat érdemes választani. Ezek a szupermodern vonatok akár 300 km/h sebességgel is roboghatnak, így egy pillanat alatt átugorhatsz Milánóból Rómába. És mivel az olaszok imádják az esztétikát, a vonatbelépők dizájnja is olyan, hogy legszívesebben eltennéd emlékbe.

Olaszország az a hely, ahol az emberek bárhol képesek egy spontán operát előadni, csak mert épp úgy érzik. A közparkban, az utcán, vagy akár a pizzázóban – a zene és a szenvedély mindenütt ott van.