Fizetős városok a világon

1. Velence, Olaszország

Velence 2024 áprilisában vezette be a napi belépődíjat a turisták számára. A díj 5 euró, és elsősorban a napi látogatókra vonatkozik. Az intézkedés célja a túlzott turizmus csökkentése és a város fenntarthatóságának biztosítása. A szállást foglaló látogatók, a helyi lakosok, diákok és dolgozók mentesülnek a díjfizetés alól.

2. Dubaj, Egyesült Arab Emírségek

Dubaj nem belépődíjat szed a turistáktól, hanem egy idegenforgalmi adót, amelyet a szállodai foglalások során kell megfizetni. Ez az adó a szálláshely kategóriájától függ, és éjszakánként 7-20 dirham között mozog. Az így befolyt összeget a város infrastruktúrájának fejlesztésére és turisztikai promóciókra fordítják.

3. Amsterdam, Hollandia

Amsterdam szintén idegenforgalmi adót vet ki a turistákra. A város 7%-os szállásadóval, valamint 3 eurós napi díjjal terheli a látogatókat. A cél a városban tapasztalható turistatömeg kezelése és a lakók életminőségének javítása.

4. Bhutan

A himalájai királyság, Bhutan különleges turisztikai politikát folytat. Az ország napi turisztikai díjat szed, ami jelenleg 100 dollár körül mozog fejenként. Ez az összeg magában foglalja a szállást, az idegenvezetőt, az étkezést és a belépőket. Bhutan ezzel a „high value, low impact” (magas érték, alacsony hatás) stratégiával igyekszik fenntartható módon szabályozni a turizmust.

5. Barcelona, Spanyolország

Barcelona a szállásfoglalások után fizetendő idegenforgalmi adót alkalmaz, amelynek mértéke 2023-ban tovább emelkedett. A turisták a szálláshely minőségétől függően 2,75–5,25 eurót fizetnek éjszakánként. Az adóból befolyt összeget kulturális fejlesztésekre és a helyi infrastruktúra javítására fordítják.

6. Kyoto, Japán

Kyoto egy turisztikai adót vezetett be 2018-ban, amelyet a szálláshelyek vendégeinek kell megfizetniük. Az összeg éjszakánként 200 és 1000 jen között mozog, a szállás kategóriájától függően. Az adó célja a város történelmi helyszíneinek védelme és a turisták által okozott terhelés csökkentése.

7. Róma, Olaszország

Róma szintén egy szállásfoglalás alapú idegenforgalmi adót alkalmaz, az összeg 3-7 euró között mozog éjszakánként, amelyet az örökségvédelemre és a turizmus által okozott kihívások kezelésére fordítják.

A világ több nagyvárosa is bevezette a belépődíjat vagy idegenforgalmi adót, hogy kezelje a túlzott turizmus hatásait. Az ilyen intézkedések célja a helyi lakosok életminőségének javítása, a kulturális és természeti örökségek védelme, valamint a fenntartható turizmus elősegítése. A turisták számára pedig érdemes előre tájékozódniuk a látogatás költségeiről és az esetleges díjfizetési kötelezettségekről.